Kürtajdan Sonra İkinci Adet Ne Zaman Olur?

0
5985
ikinci adet kanaması ne zaman olur?

Kürtajdan Sonra İkinci Adet Ne Zaman Olur?

Bebeğin ölmesi ya da bebek istememe sonrasında ilk başvurulan yollardan birisi de kürtaj oluyor. Kürtaj sonrasında bazı dengesizlikler meydana çıkabilir. Bunlar daha çok adet düzensizlikleri olduğunu söylememiz gerekir. Eğer ki adet düzensizlikleri ile karşı karşıya kalıyorsanız paniğe kapılmayın.Çünkü kürtaj sonrasında bu durumun görülmesi gayet normal olarak karşılanmaktadır. Bakıldığında kürtajdan sonra meydana gelen bu durum, ilk 20 gün ve 50 gün gibi sürece kadar uzadığı görülebiliyor. Kürtaj sonrasında ilk bir buçuk ay hiç adet görmeyen kadınlarımızda olabilir. Nedenlerin neler olduğunun bilinmesi adına mutlaka uzman bir doktora görünmenizde fayda olacaktır.

Kürtaj Sonrasında Adet Süreçleri

Kadınlar kürtaj sonrası adet ne zaman olur çok fazla merak ediyor. Kürtajdan sonra bayanın adet görmesi yaklaşık olarak 25 gün gibi bir süreyi bulduğu olabiliyor. Bu konuda daha detaylı bilgi için Kürtaj Sonrası İlk Adet Kanaması Nasıl Olur yazımızı okuyabilirsiniz. Kürtaj sonrasında hemen adet görülme olsaydı bedensel açıdan zorluk yaşanabilme hali çok fazla olacaktı. Bu yüzden adetin ne kadar geç gelmesi toparlanmanız adına son derece önemli olacaktır. Eski adet dönemini görmeniz kürtajdan sonra pek mümkün olmayabiliyor. Bu yüzden hemen neden adetimde gecikme var gibi endişelere kapılmamanız gerekiyor. Fakat gecikme çok fazla olmaya başlarsa, derhal uzman doktora görünmeniz gerekecektir. Kürtaj sonrasında genel olarak beşinci ve altıncı günlerinde kanama meydana gelebiliyor. Kadınlar bu kanamayı daha çok adet kanaması olarak görüyor. Fakat bu kanamaların adet kanaması olmadığını söylememiz gerekir. Kürtajdan sonra görülen kanamadır. İlk adet kanamasına bakıldığı zaman kürtaj operasyonundan sonra dört ile altı hafta arasında görülen bir durum olacaktır. Kürtajdan sonra ikinci adet ne zaman olur diye merak eden kadınlarımız için ise adet kanamalarının normal şekilde seyredecektir diyebiliriz. Yani daha önceden adet döneminiz nasıl oluyorsa ikinci adet dönemi de yine kaldığı yerden devam etmeye başlayacaktır.

Kürtaj Sonrası Adet Neden Gecikir

Kürtaj sonrasında ilk adet döneminde gecikme durumları meydana gelecektir. Bu gecikmenin nedenlerinin neler olduğu da mutlaka bilinmelidir. Adet gecikmesine neden olan durumlar şu şekilde incelenebilir.

  • Gebelik sürecinin devam ediyor olması
  • Yeni bir gebeliğin başlaması
  • Kürtaj sonrasında, rahim içinde ki bezlerin çok fazla kazınması sonucunda kanlanma olması
  • Rahmin içinde meydana gelen yapışıklık
  • Hormonla alakalı problemlerin görülmesi

Yukarıda belirtmiş olduğumuz hususlar doğal olarak adet gecikmelerinin yaşanmasına zemin hazırlayabilir. Eğer çok fazla ters giden bir durum varsa mutlaka jinekoloğa gitmenizde yarar olacaktır. Kürtajdan sonra adet kanamalarınız 20 gün sonrasında olacağı gibi bazı zamanlarda da 50 gün gibi bir süreyi bulabiliyor. Kürtaj sonrasında bayanın mutlaka iki ay içerisinde adet olması gerekiyor. Eğer ki iki aydan fazla bir gecikme durumu yaşanmaya başlıyorsa, kürtaj olan kişide ters durumlar görülmeye başlanacaktır. Böyle bir durumda uzman doktora görünmeniz son derece iyi bir çözüm yolu olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here