Kürtaj Sonrası İlk Adet Kanaması Nasıl Olur

0
2377
ilk adet kanaması ne zaman olur

Kürtaj Sonrası İlk Adet Kanaması Nasıl Olur?

Kürtaj, istenmeyen bir hamilelik durumunun bebek henüz zihinsel ve fiziksel gelişimine bir birey olarak başlamadan durdurulmasına verilen isimdir. Kadınların kürtaj işlemi sonrasındaki kanama düzeni ile ilgili birçok sorusu bulunmaktadır. Çünkü rahim üzerinden gerçekleştirilen kürtaj işlemi yine rahim üzerinden gerçekleşen adet görme durumunu etkileyebilmektedir. Adet görme periyodları direkt olarak kadının hormonal durumunu, dolayısıyla sağlık durumunu belirlediğinden dolayı adet kanaması görme periyodlarının kürtaj işlemi tarafından değiştirilip değiştirilmeyeceği konusu oldukça önemli bir konudur. Sizin için bu yazımızda kürtaj işleminden sonra ne kadar süre adet kanaması görmem sorusunu cevaplarken, aynı zamanda adet kanaması görme ile kürtaj arasındaki ilişkiyi inceledik.

Kürtaj İşlemi Adet Gecikmesine Sebep Olabilir

Kürtaj işlemi rahim üzerinden gerçekleştirilen bir işlemdir ve dolayısı ile adet düzenini de etkilemektedir. Kürtaj işlemi sonrası yedi ile on gün süresince adet gecikmesi yaşanabilmektedir ve bu herhangi bir sağlık problemine işaret etmemektedir. Ortalama bir kadın birey kürtaj işlemini gerçekleştirdikten yaklaşık kırk ile kırk beş gün sonra adet kanaması görebilmektedir. Bir sonraki adet periyodu en fazla on ile on beş gün arasında değişim göstermelidir. Eğer adet periyodunuzun sarkma süresi on ya da on beş gün aralığında ise endişelenmeniz için bir sebep yoktur. Fakat kürtaj sonrası adet kanamanız daha da gecikirse ve uzun bir süre boyunca sancılar çekmeye başlarsanız mutlaka bir doktora görünmeniz ve adetinizin tam olarak hangi sebepten dolayı geciktiğini öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü hormonal olarak kürtaj işleminden sonra verdiğiniz kişisel tepki adetinizin gecikmesine sebep olmuş olabilir. Bu durumun üstesinden gelmeniz ise bir doktor yardımı ile oldukça kolaydır. Doktorunuzun size vereceği bir hormon ilacı ile birlikte adet periyodunuzun daha düzenli olmasını sağlayabilirsiniz. Önemli olan şey, özellikle kürtaj işlemi gibi iç ameliyatlardan sonra yalnızca doktorunuzun tavsiyesi üzerine ilaç kullanmanızdır. Bu zorlu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler neler öğrenmeli ve bu noktalara da çok dikkat edilmesi gerekir.

Kürtaj İşlemi Hormonları Etkiler Mİ?

Kürtaj işlemi birçok kadın tarafından yapılmaktan korkulan bir işlemdir. Bunun sebebi hem bir kere kürtaj yaptıktan sonra yeniden hamilele kalama ile ilgili bir kokudur, hem de adet düzeninin tamamen bozularak uzun seneler boyunca hormonal problemler yaşamak ile ilgili bir korkudur.  Bilinmesi gereken en önemli şey kürtajın tamamen fiziksel bir işlem olduğudur. Peki kürtaj hormonları etkiler mi? Kürtaj, hiçbir şekilde hormonlarınıza etki etmemektedir. Herhangi bir hormon salınımının daha az ya da daha fazla olmasına sebep olmamaktadır. Bundan dolayı aslında kürtaj, adet gecikmesine de yüksek bir oranda sebep olmaz, normal adet gününüzden yalnızca on gün geç adet olmanıza sebep olan şey, vücudun fiziksel tahribatı aşmasını bekleyen yumurta atımı işlemidir. Dolayısıyla farklı sebeplerden dolayı kürtaj yapmaktan korkan bireylerin bilmesi gereken şey, tıp sektöründe kürtaj teknolojilerinin oldukça gelişmiş olduğu ve bu tür problemlerin yaşanmıyor olduğudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here