Kürtaj Sonrası Hamilelik

0
1227

Kürtaj Sonrası Gebe Kalınabilinir mi?

Kürtaj istenmeyen veya sorun teşkil eden gebeliklerin, bir takım cerrahi yöntemlerle sona erdirilmesi işlemidir. Gebe kalmak istemeyen evli kadınların eşlerinin onayı ile, bekar kadınların ise kendi arzusu ile gerçekleştirebilecekleri bu işlem, birçok operasyona göre daha basit sayılması rağmen kendi içinde barındırdığı bazı riskleri de vardır. Bu sebeple kürtaj kararının dikkatli bir şekilde ve doğru şartlarda sağlanması gerekmektedir.

Ne zaman Tekrar Hamile Kalınabilinir?

Kürtaj olan kadınların en çok merak ettikleri ve tedirgin oldukları konulardan biri, kürtaj sonrası hamileliktir. Kürtaj olan kadınların tekrar hamile kalmaları mümkündür. Fakat süreç kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu süreç bazı kadınlarda 1 ay iken, bazı kadınlarda birkaç ayı bulabilir. Kürtajın hem bu süreçte yaşanabilecek hamilelik üzerinde hem de anne adayı ve bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Kürtaj olan bir kadının, kürtaj sonrası adet görme süresi genellikle 1 – 1,5 ay aralığındadır. Bu süreçte adet görememe durumu kürtaj bağlı normal bir durum olabileceği gibi, kişinin hamileliği de söz konusu olmuş olabilir. Kürtaj işleminden 20 gün kadar sonra yumurtlama yeniden gerçekleşir. Bu sebeple eğer kişi hamile kalmak istemiyorsa, kürtaj sonrasındaki ilk 15-25 gün aralıklarında ilişki sırasında mutlaka korunmalıdır.

Kürtaj Sonrası Hamileliğin Devam Etmesi Durumu:

Bazı durumlarda kürtaj işleminde rahim içinin boşaltılması tam olarak sağlanamadığından, eksik yapılan işlem sonrasında hamilelik devam edebilir. O sebeple ultrason uygulanarak gebelik ve tüm eklerinin rahimden çıkarıldığından emin olunmalıdır. Eğer bu kontrol işlemi yapılmazsa, 3-4 hafta sonrasında tekrar bir gebelik durumu oluşabilir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here