kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
2188
kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Kürtaj Öncesinde ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj sonrasında yaşanacaklar, birbirinden farklı birkaç kıstasa bağlıdır. Her kürtaj işleminden sonra bazı komplikasyonlar yaşanabilir, fakat hastanın sağlığını tehdit edecek olan etmenleri iyi bilmek annenin sağlığı ve sosyal hayatına hızla dönebilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu hususların neler olduğuna bakalım:

Kürtaj Öncesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Kurumun Kürtaj Yapabilme Uygunluğunun Bulunması:  Bu hususun iyi araştırılması gerekmektedir. Kürtajın yapılacağı yer ve sahip olunan olanaklar hayati öneme sahiptir.
   • Kürtajı Yapacak Hekimin Gerekli Uzmanlığa, Tecrübe ve Yetkinliğe Sahip Olması: İşlemin doğru şekilde yapılması, işlem öncesinde ve sonrasındaki tetkik ve muayenelerin eksiksiz tamamlanması, annenin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Hekiminin seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Operasyonun Yapılacağı Ortamın Üst Düzey Hijyen Koşullarına Sahip Olması: Bu husus annenin enfeksiyon kapıp sonradan farklı sıkıntılar yaşamasına sebebiyet verebilmektedir. O sebeple hijyen hususu göz önüne alınarak hastane seçimi değerlendirilmesi yapılmalıdır.
 • Kullanılacak Araç ve Gereçlerin Strerilize Edilmiş Olması, Materyallerin Tek Kullanımlık Olması: Kişinin sağlığının bozulmaması, beklenmeyen sorunlar yaşanmaması için operasyon sırasında kullanılacak araç gereçlerin muhakkak sterilize edilmiş olması ve her hasta için kullanılacak materyallerin farklı olması gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kürtaj sonrası cinsel ilişki: Kürtajdan sonra 10 gün boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Enfeksiyon riski bulunmasından dolayı iyileşme tamamlanana kadar beklenmesi gerekir
 • Kürtajdan sonrası kanama: Operasyon sonrası ilk 1 hafta boyunca kanama ve 20 güne kadar kürtaj sonrası ağrı yaşanır. Eğer kanamalarda partiküller ya da pıhtılaşmalar varsa doktora bildirilmesi gerekir.
 • Kürtaj sonra hamileliğin devam etmesi: Kürtaj işlemi yapıldıktan hemen sonrasında rahmin içerisinde partikül kalıp kalmadığı zaten ultrason ile kontrol edilir. Fakat bazı durumlarda rahim içerisinde partikül kalınca ultrasonda hemen görülmez. Bu sebeple bir kaç hafta sonra tekrar kontrol ettirilmesi iyi olur
 • Kürtajdan sonra adet döneminin gecikmesi: Operasyonel bir durum olması bir yana durumun piskolojik boyutlarından dolayı da kürtaj sonrası kişiyi zorlu bir sürece sokmaktadır. Bu operasyonel ve piskolojik durumlardan dolayı bazen adet 40-50 gün sonra yaşanır.
 • Kürtajdan sonra rahimde parça kalması: Kürtajdan yapıldıktan 1 hafta sonra kanamanın devam etmesi ya da kanama içerisinde partiküllerin olması rahimde parça kaldığının işareti olabilir. Doktorunuza mutlaka başvurunuz.
 • Hekimin Tavsiye Ettiği İlaçların Aksatılmaması: Her ne kadar kürtaj işlemi hijyenik koşullar altında yapılmış olsa da, hekimin tavsiye ettiği antibiyotikler atlanmamalı, mutlaka düzenli kullanılmalıdır. Basit ağrı kesiciler işlem sonrasında yaşanabilecek ağrıları engelleyecektir.
 • Doktora Hızlı ve Kolay Ulaşıyor Olmak: Bunların haricinde doktorun her an ulaşabilecek cep telefon numarasının alınması gerekmektedir. Acil müdahale yapılması gereken durumlar oluşursa, vakit kaybetmeden doktorun aranması için bu husus önemlidir.
 • Kürtaj Sonrası Oluşabilecek Komplikasyonlara Karşı Dikkatli Olmak: Ateş, titreme, akıntı (kokulu veya kanlı) oluşması durumlarında derhal hekime başvurmak gerekmektedir. Fakat hafif kasık ağrısı ve kanama normal karşılanmaktadır.

Tüm bu hususlar kürtajın yapılma esnasında ve sonrasında oluşacak komplikasyonların minimize edilebilmesi açısından oldukça önemlidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here