Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

0
2751
kürtaj sonrası cinsel ilişki

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Kürtaj sonrası süreçlerden bilinmesi gereken önemli konulardan bir tanesi de kürtaj sonrası cinsel ilişki konusudur. Durumun ciddiyetinden dolayı kürtaj sonrası cinsel ilişki için aceleci davranılmaması gerekir. Öncelikle kürtaj hakkında genel bilgiye sahip olunması ve geri dönüşü olmayan hatalara sebep olmamak gerekir.

Kürtaj gebe kalmak istemeyen kadınların, hamileliğin sonlandırılması amacıyla başvurduğu tıbbi bir yöntemdir. Yalnızca istenmeyen gebeliklerde değil, bebekte çeşitli kalıtımsal tehlikelerin veya benzeri risklerin varlığı durumlarında da kürtaj işlemine başvurulabilmektedir.

10 haftaya kadar olan gebeliklerde kürtaj işlemi yapılabilir. 10.haftasını geçen gebe kadınların kürtaj olması kanunen yasaktır. Fakat eğer annenin hayatını tehlikeye sokan bir sağlık problemi ya da riski var ise, 10.haftadan sonra da kürtaj işlemi gerçekleştirilebilir.

Günümüzde vakum yöntemi ile gerçekleştirilen kürtaj işlemi, 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanabilen cerrahi bir müdahaledir. Fakat kısa süreli olması işlemin risksiz olması anlamına gelmez, mutlaka uzman ve tecrübeli bir hekimin, hastane ortamında (üst düzey hijyen kurallarının uygulandığı) yapılması gerekmektedir.

Kanama Devam Ettiği Sürece Cinsel İlişki Yasak

Kürtaj işlemi yapılmasından itibaren kanamanın tamamen bittikten sonra ancak cinsel ilişkiye girilebilinir. Bu süre 7-8 günü geçse dahi kanamanın tamamen geçmesi gerekir çünkü rahimin enfeksiyonlara karşı savunmasız durumdadır. Eğer bu kanama süresince cinsel ilişkiye girildiği takdirde kadın enfeksiyon kapabilir ve şayet kaparsa çok zorlu bir tedavi sürecine girecektir. Bu sebeple kanamanın ve kadının piskolojik olarak hazır duruma gelinceye kadar sabır ile beklenilmesi adına 10-15 gün sonra cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilir. Bu süreç ile ilgili çok önemli olan kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler yazısının da okumanızı tavsiye ederiz.

Cinsel İlişki Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kanama varsa ilişkiye girilmemelidir
  • Yukarıda belirtildiği süre kadar beklenilmesi gerekir
  • Kadın istemiyorsa zorlanmamalıdır
  • Erkeğin yıkanmış ve temiz olması gerekir
  • Tekrar istenmeyen gebelik için doğum kontrol yöntemleri uygulanmalıdır

Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci

Kürtajdan sonra vücudun bir sürelik iyileşme sürecine ihtiyacı vardır. Bu süre içerisinde yani kürtaj sonrası cinsel ilişki, rahim ağzının normalde göre daha açık olması sebebiyle, enfeksiyon kapılması riski bulunduğundan tehlikeli olabilir. Bu süre ise genellikle 1 ay ile sınırlı kalmaktadır (bu sıklıkla görülen bir aralıktır, her hastaya göre değişiklik gösterebilir). Fakat kürtaj sonrası kişinin eğer kokulu, kanlı akıntıları veya şiddetli ağrıları var ise doktora muayene olması gerekmektedir. Bu tarz şikayetleri olmayan, doktor muayesini yaptıran ve vücudun normal seyrine kavuştuğunu muayene ve tetkiklerle belirlenen kadınların cinsel ilişkide bulunmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Kürtaj sonrası da gebelik oluşabileceği unutulmamalı ve istenmeyen gebeliklerin meydana gelmemesi için mutlaka doğum kontrol yöntemlerine başvurulması gerekmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here