Kürtaj Olan Kadın Ne Zaman ilişkiye Girebilir ?

0
1576

Kürtaj Olan Kadın Sağlık Açısından Ne Zaman İlişkiye Girelebilir?

Kürtaj sonrası ilk 10 gün içerisinde tam iyileşme gerçekleşmediğinden enfeksiyon oluşma riski vardır. Kürtaj işleminden sonra serviks yani rahim ağzı açık kalmasından dolayı ilk 10 gün boyunca denize/havuza girmek ve cinsel ilişkiye girilmemesi tavsiye edilir. Tavsiyeler dikkate alınmaz ise enfeksiyon kapılması ve vajinusmus olunma tehlikesi oluşur. Zaten zorlu bir süreç atlatan kişi bir de bu problemler uğraşması gerekecektir. Enfeksiyon kapılması ya da vajinusmus olunması durumunda tedavisi uzun ve zorlu bir süreci kapsamaktadır.

Eğer ki kürtaj sonrasında 10 gün içerisinde kanama geçmez ise cinsel ilişkiye girilmemesi ve mutlaka doktora haber verilmesi gerekir. Kanama varsa cinsel ilişkiye girilmesinde sakınca oluşur.

Kürtaj Olan Kadın Piskolojik Açıdan Ne Zaman İlişkiye Girelebilir?

Sağlık koşulları haricinde kürtaj sonrası ağrı 20 gün kadar sürmektedir. Kadın tarafından kasık tarafındaki ağrılarının çok olması sebebi ile cinsel ilişkiden haz alamayabilir ve hatta ileri ki zamanlarda da cinsel ilişkiye soğuk yaklaşımlar sergileyebilmektedir. Bu sebeple Kadının kendini hazır hissedeceği zamana kadar ilişkiye girmek için beklenilmesini tavsiye ediyoruz.

Cinsel İlişki Sonrası Tekrar Hamile Kalma

Kürtaj sonrasında dikkat edilmesi gerekenler sadece cinsel ilişkiye girme süresi değildir. Unutulmaması gerekir ki kürtaj sonrası 20 güne kadar tekrar yumurtalıklar oluşacağından tekrar kürtaj sonrası hamilelik durumu oluşabilmektedir. Kürtaj sonrasında hamile kalmamak adına ilk 2-4 hafta arasında mutlaka prezervatif ile korunması tavsiye edilir.

Kürtaj Sonrası ilk Adet

Kürtaj sonrası ilk adet normal koşullarda 4-6 hafta içerisinde gerçekleşir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here