Kürtaj Fiyatları

0
1957

Kürtaj Fiyatları

Tıp dilinde küretaj, dilatasyon veya gebelik terminasyonu da denen kürtaj işlemi, herhangi bir sağlık sorunu, ters giden bir durumun oluştuğu veya istenmeyen gebeliklerin özel yöntemlerle sona erdirilmesidir.

Birçok cerrahi operasyon gibi kendi içinde bazı riskler ihtiva eden kürtaj işlemi, oldukça dikkatli ve ihtiyaç duyulacak tüm uygun ortam ve hijyen sağlandıktan sonra yapılması gereken bir acil müdahale işlemidir.

Bazen cinsel birliktelikler sebebi ile bazen de sağlık ile ilgili sebeplerden dolayı birçok kişiyi kürtaj yaptırmak zorunda bırakabilmektedir. Toplumumuzun bu kadar yoğun ihtiyaç duyduğu bu operasyon artık birçok kurumda yapılabilmektedir.

Kürtaj Fiyatı Ne Kadar?

Kürtaj fiyatları vermek yasal olarak uygun olmayan bir bilgi olduğundan, piyasadaki kürtaj fiyatlarını ortalama olarak belirtebilmek mümkündür. Her kurum veya kuruluşta (devlet hastanesi veya kurumları harici) verilen sağlık hizmetinin fiyatları birbirinden farklı olabilir. Özel klinikler, özel hastaneler veya özel olarak çalışan hekimlerin kürtaj için belirleyeceği fiyatlar farklı olabilmektedir.

Özel Hastanelerde Kürtaj Fiyatları Nedir?

Özel hastanelerde yapılan kürtaj fiyatları alt barem olarak lokasyon ve ismine göre değişkenlik gösterse de 400,00 – 700,00 TL ile başlayıp 2.500 – 3.000 TL arasındadır. Fiyatlardan ve kurumun isminden çok işlemi yapacak cerrahın iyi araştırılması ve yetkinliklerinin sorgulanması gerekmektedir.

Devlet Hastanelerinde Kürtaj Fiyatları Nedir?

Devlet hastanelerinde kürtaj çok daha uygun fiyata olabilmektedir fakat bazı devlet kurumlarında doktorlar maalesef operasyon yapmamak için bahane bulabilmektedirler. Devlet hastanelerinde belge işlemleri ile uğraştırsalar da çok uzun bir süren süreç değildir. Kürtaj yaptırmak isteyen bir kişinin ödemesi gereken rakam yaklaşık olarak 250,00 – 750,00 TL arasında değişen bir aralıktadır.

Devlet Hastanelerinde Kürtaj fiyatları ile ilgili daha detaylı bilgi için bu yazımıza bakabilirsiniz: Devlet Hastanelerinde Kürtaj Yapılıyor Mu

Kürtaj Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bu konu belirlenirken birbirinden farklı bazı hususlar dikkate alınmaktadır. Ve bu hususların neticelerine bakarak kürtaj fiyatları belirlenebilir:

  • Gebeliğin kaçıncı haftasında bulunulduğu
  • Ne tür bir anestezinin kullanılacağı
  • Kürtajı yapan kurum veya kuruluşun hangi semtte bulunduğu, o semtteki özel hastane veya kurumların kürtaj hizmeti için ne kadar ücret talep ettiği
  • Kürtaj yapılacağı zaman (kış aylarında kürtaj yaptıranların sayısı arttığından, birçok özel kurum veya hastane, bu mevsimlerde yaptıkları kürtaj hizmetinin bedelini biraz daha artırabilmektedir.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here