Adetin 3.Günü İlişkiye Girilirse Hamile Kalınır Mı?

0
4060

Adetin 3.Günü İlişkiye Girilirse Hamile Kalınır Mı?

Cinsel ilişki, güzel bir beraberliğin temel taşını oluşturur. Çiftler, cinsel ihtiyaçlarını karşılamak adına beraber olurlar. Fakat cinsel ilişki, hamile dönemlerinde de olur mu? Risk taşır mı? en sık merak edilen konulardan birisidir. Kadın doğum konularıyla ilgili olarak kafamızda çok fazla sorular belirmektedir. Bu sorulara bir an önce mutlaka çözüm üretilmelidir. En sık sorulan sorulardan birisi de hem gebelik hem de adet dönemiyle alakalıdır. Adetin 3.Günü İlişkiye Girilirse Hamile Kalınır Mı? diye merak edenler oldukça fazladır. Adet  döneminde gebe kalmak, diğer günlere daha az görülse de yine de risk taşıyabilir. Yani adetiniz gelse ve cinsel birliktelik yaşasanız gebe olmayacaksınız anlamını taşımaz. Yine de çiftlerin dikkatli olmasında fayda vardır. Doğal olarak hamile kalma riskiyle de karşı karşıya kalmanız an meselesi olacak.

Adet Döneminde Hamile Kalma Riski

İster adet dönemin ilk günü isterse de üçüncü günü olsun aslında çokta fazla bir şey değişmez. Çünkü risk yine aynıdır. Doğum riskinin en fazla olduğu döneme bakıldığı zaman bayanın yumurtlama evresinde olduğu süreç denilebilir. Adet döneminde yumurtlama ise kadının dördüncü gününde meydana gelir. Yani dördüncü gününden önce ki süreç her ne kadar gebe kalma ihtimalini ortadan kaldırsa da yine de belli başlı riskler oluşturabilir. Adet döneminde, kadının vücudu kendisini yenilemeye başlar. Rahim iç duvarında kalınlaşma meydana gelir. Hormonların seviyesi daha fazla yükselirken, yumurtlama gerçekleşmiş olur. Yumurtlama evresi gerçekleşirken de cinsel ilişkiye girildiği zaman hamile kalma riski daha fazla olmaya başlayacaktır. Adetin başlayacağı zamandan yaklaşık olarak 14 gün öncesinde yumurtlama olacaktır. Yumurtlama gününden 2-3 gün öncesinde ise cinsel beraberliğe geçiş yaptığınız takdirde gebe kalınması daha yüksek ihtimal olacaktır. Yapılan hesaplamalara bakılırsa adet döneminden 17 gün önce ilişkiye girerseniz hamile kalabilirsiniz. Fakat diğer zamanlarda ilişkiye girseniz bile herhangi bir zararı olmayacaktır.

Adet Döneminde Neler Olursa Hamile Olunur?

Her kadının hormonal dengesi aynı değildir. Farklı çalışma özelliğine sahip olabilir. Çünkü her kadının yapısı daha farklıdır. Hal böyle olunca da yumurtlama dönemleri her kadında daha farklı yaşanacaktır. Özellikle vücutta hormon salgılama dengesizlikleri görülüyorsa adet dönemin daha düzensiz şekilde seyretmesine yol açacaktır. Adet döneminde gebe kalınıyorsa bu durum daha çok erkek spermiyle alakalı bir durumun olduğu bilinmelidir. Çünkü bazı erkeklerin spermleri 72 saate kadar canlılığını korurken, bazı erkeklerinde vajina içerisinde bile canlılığını yitirmiyor. Bu durumda doğal olarak bayanın hamile kalmasını tetikliyor. Aynı zamanda kadınların dikkat etmesi gereken bazı etkenler vardır. Her ne kadar adet kanamaları bitse de ara ara lekeler meydana gelebiliyor. Bu lekeler, en riskli durumlardan birisidir. Bu zamanda hamile kalmamak adına cinsel ilişkiye girmekten kaçınılması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here